Square D - QOM2200VH Bolt On Circuit Breaker, 200A, 2 Pole, Qom, Color
★★★★★ 4.8 95 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by swt-akademie.de
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Protect a breaker panel in a load center with this Square D by Schneider Electric QOM2 frame size 200 Amp Double-Pole Main Breaker. Used for overload and short-circuit protection of your electrical system, this breaker is compatible with QO and Homeline load centers, CSED devices and NQOD panel boards rated for 200 - 225 amps. It accepts aluminum or copper #4 - 300 AWG feeder wire. To ensure safety, it is both UL listed and ANSI certified. The ANSI-certified and UL-listed unit is rated for 120/240 VAC and 22,000 AIR. QO circuit breakers have features no other manufacturer can offer. They come in many different sizes and can meet the needs of virtually every function in your home or business. These types of quality, industry exclusive products keep the Square D brand ahead of the competition and are builders' and electrical contractors' first choice in electrical protection.
  • QOM 200 Amp 22k AIR QOM2 Frame Size main circuit breaker for QO and Homeline Load Centers
  • QOM2 frame size main circuit breaker that is field-installable
  • 120/240 VAC
  • Rated for 22,000 AIR
UPC 785901004066 784497509283 783961349066
Model QOM2200VH
Voltage 240 Volts
Brand Name Schneider Electric
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 2.48 Pounds
Part Number QOM2200VH
Manufacturer Square D by Schneider Electric
Mounting Type Bolt-On Mount
Current Rating 200 Amps
Item Type Name Square D by Schneider Electric Square D QOM2200VH Bolt On Circuit Breaker, 200A, 2 Pole, Qom
Number of Poles 2
Included Components QOM2200VH
Circuit Breaker Type Standard
Warranty Description Limited Lifetime Warranty
Global Trade Identification Number 00785901004066
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.8 out of 5
★★★★★
95 ratings | 39 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
87% (83)
4 stars
2% (2)
3 stars
1% (1)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (10)