HLG-150H-24A 150W PFC Waterproof LED Power Supply for Street Lights
★★★★☆ 4.0 50 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by swt-akademie.de
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Industrial Power SupplHLG-150H-24A 150W PFC waterproof LED power supply for street lightsModel: HLG-150H-24AWork efficiency: 93Output ripple noise: 1500mVp-pPower supply type: switching power supplyFull range AC input voltage (up to 305VAC)Built-in active PFC (power factor correction) function, when the load is greater than or equal to 60%, the power factor is >0.9Efficiency up to 94%Fully enclosed aluminum alloy shell with glue pottingWith short circuit protection/overcurrent protection/overvoltage protection/overheating protectionConstant voltage + constant current working modeDC output range 24V, 0~6.30AConstant current voltage range 60% ~ 100% set voltageOutput voltage accuracy ±1%Ripple and noise 150mVp-pEfficiency 93%Input voltage range 90~305VAC/127~431VDCInput surge current cold start, 65A/230VVoltage setting range 38~46V (Type A only, adjusted through VoADJ)Current setting range 2.16~3.6A (Type A only, adjusted through IoADJ)<;0.75mA/240VACWhen the over-current protection output current reaches 95% ~ 108% of the set current, the constant current limit will resume.When the over-voltage protection output is 47~53V, the output voltage is shut down and restored or restarted.Overheating protection: shuts off the output voltage at 100℃±10℃ (RTH2) and recovers after cooling downStart rise holding time 2500mA, 50mA, 12mA/230VAC/115VAC at full load; Type B: 2500mA, 200mA, 12mAInsulation characteristics: between input terminal and output terminal: 3.75KVAC, between input terminal and shell: 2KVAC, between output terminal and shell: 0.5KVAC,Operating temperature -40~+70℃ (see output load derating curve)Vibration resistance 10~500Hz, 5G12 minutes/cycle, XYZ each axis 72 minutes eachMean time between failures ≥ 192,200 hours, MIL-HDBK-217F (25℃)Input wiring UL certified, SJTW 18AWG×3C (30cm)Output wiring type A and type D and prototype: SJTW, 14AWG×2C (30cm)Type B:SJTW,14AWG×2C(30cm)+18AWG×2C(30cm)
  • Industrial Power Suppl
Item Weight 1.76 ounces
Manufacturer IXTFJMVB
Item model number IXTFJMVB
Batteries required No
Package Dimensions 0.39 x 0.39 x 0.39 inches
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4 out of 5
★★★★☆
50 ratings | 21 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
75% (38)
4 stars
8% (4)
3 stars
4% (2)
2 stars
2% (1)
1 star
11% (6)